By A Web Design Company

1.daļa meistarklasei TURKU AUKLA

Turku auklas tamborēšana priekš  kaklarotas

Nepieciešamie materiāli:

 • 0/10 izmēra sēkliņpērlītes   – 50 grami,
 • 0/5 izmēra sēkliņpērlītes – 50 grami,
 • Neilona vai kāds cits sintētisks un izturīgs diegs, ko ir patīkami tamborēt – 1 spolīte,,
 • 10-12mm pērļu cepurītes – 2 gab,
 • 5cm nagliņas ar cilpiņu – 2 gab.
 • Aizdare – 1 gab.

 turku aukla

Nepieciešamie darbarīki

 • 0.9mm tamboradata 1 gab,
 • 10 izmēra pērļošanas adata 1 gab,
 • Šķēres,
 • Apaļgalu knieblītes,
 • 2-3 stundas pērlīšu vēršanai + 30-60 min tamborēšanai.

Turku auklas vēršana.

No sākuma iever diegu adatā, tas atvieglos pērlīšu vēršanu. Uzver 12 mazās pērlītes, kuru izmērs ir 0/10, tad uzver 1 lielo pērli, kuras izmērs ir 0/5, tad 4 mazās pērlītes, tad atkal 1 lielo, pēc kuras seko 4 mazās.  Tātad pērļu vēršanas cikls ir  1x 0/5 sēkliņpērlīte + 4x 0/10 sēkliņpērlītes.  Nepieciešamo savērto  pērlīšu skaitu nosaka, izvēlētās rotas garumu pareizinot  ar 6,5. Ja ir nepieciešama kaklarota, kuras garums ir  60cm, tad jāsaver 6,5x60=390cm garš diegs, kur kura ir pilns ar pērlītēm. Skatīties 1.attēlu.

Nobeigumā ir jāuzver vēl 16 mazās sēkliņpērlītes, kuru izmērs ir 0/10, aiz pēdējās lielās pērlītes. Šādi mēs sašaurinam auklas galus, lai tos būtu vieglāk ielikt pērļu cepurītēs. Skatīties 2.attēlu.

Turku auklas tamborēšana

Pirmās rindiņas tamborēšana

Kad pērļu virtene ir savērta līdz galam, tad uztamborē no gaisa cilpiņām pīnīti vismaz 1 cm garumā, ko varēs turēt 2 brīvajos pirkstos un sākumā norādīs uz tamborējuma atskaites punktu. Kad pīnīte ir uztamborēta, tad piebīda 4pērlītes klāt pie cilpiņas( kurā ir tamboradata), aizķer diegu aiz tām un iztamborē gaisa cilpiņu. Skatīties 3.attēlu.

Kad ir iztamborēta nākamā gaisa cilpiņa, kura pirmās 4 pērlītes atdala no pārējās virtenes izveidojas pērļu cilpa, gluži kā ziedlapiņa. Atkal piestumj 4 pērlītes un iztamborē gaisa cilpiņu, it kā tamborējot pīnīti uz priekšu un izveidojas vēl viena pērļotā cilpiņa jeb 2. ziedlapiņa. Tagad pēdējo reizi pievilksim pie tamboradatas 4 pērlītes un iztamborēsim pēdējo „ziedlapiņu” šajā rindā. Aukla tiek tamborēta uz augšu pa spirāli, tāpēc katra jauna rinda nav atsevišķi pamanāma, bet pirmām trim rindas atšķiras viena no otras tieši ar to iztamborēšanas tehniku.

Otrās rindiņas tamborēšana

Piestumj pie cilpiņas 4 mazās pērlītes un 1 lielo pērlīti . tad, tamboradatu izbāž caur 1. iztamborēto pērļoto cilpiņu jeb „ziedlapiņu” , tamboradatai jāatrodas pērlītēm tieši pa vidu starp 2. un 3. pērlīti, skaitot no cilpiņas puses. Kad tamboradata atrodas īstajā vietā, tad aiķeram diegu un iztamborējam pusstabiņu, pievienojot 5 pērlītes pie pirmās pērļu cilpiņas, tādā veidā savienojot visas 4 pērlīšu kopas aplītī, kurā neietilpst 2 mazās pērlītes no pirmās „ziedlapiņas”. Nākamās 5 pērlītes pievienojam identiski, 2. „ziedlapiņai” tieši pa vidu. Kad tas ir izdarīts, nākamās 5 pēlītes pietamborējam pie pēdējās ziedlapiņas, kas sastāv no 4 mazām pērlītēm. Kad tas ir izdarīts, mēs esam izadījušas 2. rindu, kā rezultātā mums ir priekšā 3 loki, kas sastāv no 5 pērlītēm. 2. un 3. rindas galvenā atšķirība ir vieta, kurā tiek pievienotas jaunās 5 pērlītes.

Trešās rindiņas tamborēšana

Piestumj pie cilpiņas 4 mazās pērlītes un 1 lielo pērlīti . Tamboradatu izbāž caur viszemāk esošo lociņu. Tamboradatai jāatrodas starp lielo un mazajām pērlītēm, tas ir starp 4. un 5. pērlīti, skaitot no cilpiņas puses. Atkal nospriego diegu ar tamboradatas palīdzību un iztamborē pusstabiņu, lai pievienotu kārtējās 5 pērlītes. Kad tas ir izdarīts, tad var redzēt, ka divas lielās pērles ir viena aiz otras un pa vidu ir diega cilpiņa ar tamboradatu. Ar nākamajām 5 pērlītēm tiks noslēpta zemāk esošā lielā pērle no 2. tamborētās rindiņas. Tamborēšana tālāk notiek tieši tāpat kā 3. rindiņa, 5pērlītes pusstabiņā tiek pietamborētas pie auklas vietā starp mazajām un lielo pērli. Ja ir spilgta fantāzija, tad sanāk, ka aukla ir spirālveidīgas kāpnes ar trim pakāpieniem vienā stāvā, un katras 5 pērlītes ir jauns pakāpiens.

Turku auklas nobeigums un noraukums.

Kad ir notamborēts pēdējais posms ar 5 pērlītēm, tad diegā vēl paliek 12 mazās sēkliņpērlītes. Tagad atkal jāatceras 1, rindiņa, kur tika arī tamborēti 4 pēlīšu posmi! Tamboradatu lielak kā ierasts starp lielo un mazajām pērlītē un iztamborējam 3 mazās cilpiņas, kurās katrā ir pa 4 sēkliņpērlītēm. kad tas izdarīts, tiek iztamborēti pusstabiņi tikai ar diegu.

Beidzot pati turku aukla ir gatava atliek tikai piestiprināt tās galos naglīņas ar cilpiņām galā, uzvērt skaistu pērļu cepurīti un nagliņai otrā galā uzvērt skaistu dekoratīvu pērlīti un izveidot cilpiņu, kurā ieliek aizdari. Tagad kaklarotu varat pasludināt par gatavu! :)

 

P.S.

Paskaidrojošās bildes noteikti ielikšu tuvākajā laikā!